Így gyógyulj ki gyorsan a másnaposságból
Avagy hogyan kerüld el a macskajajt
Családi lakomák, baráti összejövetelek. Végre lazíthatsz..
Ám, ha túlzásba viszed a poharak emelgetését, másnap könnyen ébredhetsz a macskajaj tipikus tüneteivel. Kínzó fejfájás, kavargó gyomor és szédülés közepette már nem tűnik annyira szépnek az elmúlt este. Mivel teheted újra széppé? Olvasd el józanító tippjeinket!
Mi zajlik a bulit követő napon a szervezetben?
A másnaposság tipikus tünetei a gyengeség, hányinger, szédülés, szomjúság, fény- és hangérzékelnység. A túlzott alkoholfogyasztás következtében szervezetünk dehidratálódik. A bódító ital lebontásakor keletkező méreganyagok pedig elsősorban májunkat terhelik.
Mivel segíthetsz ilyenkor magadon?
A másnaposságra mindenkinek van egy-két tuti tippje. De nem mindegy, hogy melyik tanácsot fogadod meg. Hasznos és kevésbé hasznos módszerek:
1. Igyál!
- Mivel az alkohol erősen dehidratál, a legfontosabb, hogy igyál minél többet. És most inkább vizet! Ezzel a fejfájást és szédülést is enyhítheted. A fejfájás csökkentésére most kerüld a paracetamol-tartalmú fájdalom- és gyulladáscsökkentőket, mert ezzel az amúgy sem jó formában lévő májat terhelnéd.
- A gyömbértea enyhíti a hányingert, a mentatea a gyomorfájást mérsékli.
- A kávé most nem segít. Még több folyadékot von el és a fáradtságot sem csökkenti.
- A kovászos uborka vagy savanyú káposzta leve gyógyír extra magas nátrium tartalma miatt. Az alkohol kiüríti a nátriumot a szervezetedből, ami másnap fejfájást és pokoli közérzetet okoz. A savanyú káposztából készült korhely leves sem utolsó, ha van, aki megcsinálja helyetted.
- A paradicsomlében lévő likopin gyulladáscsökkentő, iszogasd bátran! De most felejtsd el a Bloody Mary-t!
- A gyümölcslevek fruktózban gazdagok, ami segít beindítani a regenerálódást. C-vitamin tartalmuk pedig felgyorsítja az alkohol kiürülését a szervezetből. A narancslé savai azonban irritációt okozhatnak.
2. Egyél!
Ha egyelőre gondolni sem tudsz az ételre, ne erőltesd, várj vele! Ha már tudsz enni, mindenképpen a könnyű ételeket részesítsd előnyben. A zsíros étel alkohol fogyasztás előtt és közben segít, de utána már csak ront a helyzeten.
- A legtöbb friss gyümölcs fruktóz tartalma miatt jótékony hatású. Ha a banánt választod, az alkohol hatására kiürült kálium pótlásáról is gondoskodsz.
- Tej nem kefír igen. A tej fordítja, a kefír nyugtatja a háborgó gyomrot.
- A tojásban lévő aminosavak segítik a máj alkoholbontó munkáját, de most inkább lágy tojás formájában és ne szalonnásan egyed.
- A húsleves ilyen esetben is gyógyító, persze csak az émelygés elmúltával. Segít pótolni az elvesztett sót és káliumot.
3. Pihenj!
A másnaposság kb. 1 napig tartó betegség, amit legjobb, ha kipihenünk. Nem fogjuk kívánni a sportolást ezen a napon, viszont ha már van erőnk egy könnyű séta friss levegőn mindenképp jót tesz.
4. Használj Enterosgelt!
Ha már rögtön a buli után érzed, hogy túl sok volt a jóból, és még képes vagy gondolkodni, vagy valaki más helyetted, megelőzheted a másnapi borzalmakat. Vegyél be 1 evőkanál Enterosgel-t vízben feloldva! Majd másnap reggel ismételd meg.
Az Enterosgel felgyorsítja az alkohol lebontását és kb. 7 óra alatt kiszállítja a keletkező méreganyagokat a szervezetből anélkül, hogy az egészségre kedvező anyagokat befolyásolná.
És hogy legközelebb ne kerülj ilyen helyzetbe:
-Ne indulj üres gyomorral buliba. Most jöhet a szalonna, vagy a pörkölt.
-Még indulás előtt vegyél be egy nagydózisú, folyamatos felszívódású C-vitamint.
-Iszogatás közben figyelj, hogy két ital között pótold a folyadékot egy-egy pohár vízzel vagy más nem alkoholos, nem szénsavas üdítővel.
-Hazaérve igyál még újra vizet, és kombináld 1 evőkanál Enterosgellel.
-Aludj egy nagyot, és bizakodva várd a másnapot!