Mi fán terem a Lutein?
A lutein a nagyobb ismertségnek örvendő béta-karotin "rokona". Ő is a karotinoidok nevű vegyületcsoportba tartozik egy másik családtaggal, a zeaxanthinnal együtt. A lutein és a zeaxantin olyan sárga festékanyagok, amelyek elnyelik a kék fényt. Azt a fényt, amelyik egyébként a szemben károsodást okozhatna.
Különleges színe miatt élelmiszerek színezőanyagaként is előszeretettel alkalmazzák. Sőt, ettől lesz sárgább a tápon tartott tyúk tojásának sárgája is.
Miért látsz jól, ha luteinnel táplálod a szemed?
A lutein nagy koncentrációban van jelen a szemlencsében és a retinában is. Legnagyobb mennyiségben az éleslátásért felelős sárgafoltban (makula) található.
A lutein és a zeaxantin kiváló antioxidánsok, melyek védelmet nyújtanak a szemednek a fény káros sugárzásaival szemben. Elnyelik a nap káros ibolyántúli sugarait és semlegesítik a retinában lévő szabadgyököket.
Ha a sárgafolt nem szenved hiányt luteinből, akkor kisebb az időskori látásromlás (makula-degeneráció) veszélye, sőt a betegség előrehaladása is mérséklődhet. A szürkehályog kialakulása is a lutein-hiányra vezethető vissza.
Bőröd is meghálálja
Mindamellett, hogy a lutein hozzájárul szemünk egészségéhez, bőrünk védelmezésében is nagy szerepet kap. Antioxidáns tulajdonságánál fogva védi a bőrt a károsító (öregítő) szabadgyökök ellen és elősegíti bőrünk nedvességtartalmának, rugalmasságának megőrzését is. Így csökkenti a bőrrák és a napégés kockázatát.
Honnan jutsz luteinhez?
Az emberi szervezet nem képes előállítani a luteint, így zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával tudunk hozzájutni. A lutein legjobb természetes forrása a spenót és más sötétzöld leveles zöldségek. A kelkáposztában, brokkoliban, cukkiniben, borsóban, sárgarépában és más zöldségekben is jelen van. Érdekes, hogy a főzés elősegíti a lutein felszívódását a nyers zöldségek fogyasztásával szemben.
A szakértők azonban egyetértenek abban, hogy az átlagember étrendjében csak elenyésző mennyiségű lutein szerepel. Kevesen esznek ugyanis főtt spenótot és kelkáposztát naponta, de még akár hetente is. Naponta 2-6 milligramm luteint lenne tanácsos fogyasztanunk, ténylegesen azonban ennek csupán töredékéhez jutunk hozzá.
A luteinben gazdag étrend jótékony hatása a makuladegenerációban szenvedő páciensek állapotára is jótékony hatású. Egy amerikai felmérés eredményei szerint már három hónap alatt kimutatható volt a javulás.
LUTEIN kapszula - Zeaxantinnal, C-vitaminnal és fekete áfonya kivonattal - Komplex védelem szemednek