Koleszterinszint rendben?
Koleszterincsökkentő tippek
Magyarországon szív- és érrendszeri megbetegedésekben hal meg a legtöbb ember, de más fejlett országokban is vezető halálokként szerepel. Pedig a szív- és érrendszeri betegségek jelentős része megelőzhető lenne.
Ereink akkor működnek rendesen, ha falaik rugalmasak, belsejük pedig teljesen átjárható. A koleszterin, ha évekig rakódik le az erekben, úgynevezett plakkokat hozhat létre, eltömítve az erek falát. Így érelmeszesedés, érelzáródás alakulhat ki. Ha ez az elzáródás a nyaki verőerekben történik, szélütést okozhat, ha pedig a koszorú erekben, akkor szívinfarktus lehet az eredménye.
A koleszterinszint folyamatos ellenőrzése azért fontos, mert magas koleszterin ellenére is, akár évekig megúszhatjuk tünetek nélkül. Ha elhanyagoljuk, és nem figyelünk a magas koleszterinszintre, akkor fokozottan ki vagyunk téve az érrendszeri megbetegedéseknek.
Hogyan csökkenthetjük koleszterinszintünket?
1. Telített zsírok helyett használjunk telítetlen zsírsavakat!
Állati eredetű zsírok helyett válasszunk olyan telítetlen zsírsavakban gazdag növényi olajokat, mint az olíva-, lenmag-, repce-, vagy szójaolaj. Ezek csökkentik a koleszterint, védik az érrendszert a meszesedéstől. Vitaminokat, és ami még fontos, a szervezet által előállíthatatlan esszenciális zsírsavakat tartalmaznak. Ám kerüljük a magas pálma- és kókuszzsír tartalmú ételeket. Figyeljünk arra, hogy minél kevesebb félkész terméket fogyasszunk, mert ezek is többnyire telített zsírokkal készülnek.
2. Olajos magvak
A különböző olajos magvak, mint a dió, tökmag, napraforgómag stb. napi ajánlott mennyiségét sokszor nehéz elfogyasztani, és "fenéknövelő" hatásuknak sem mindig örülünk. A bennük lévő E-vitamint táplálékkiegészítő formájában is magunkhoz vehetjük.
3. Fogyasszunk tengeri halat
Lehetőség szerint hetente két-három alkalommal fogyasszunk tengeri halat (például makréla, lazac, hering, szardínia). Hazai halak közül ajánlott például a busa. Heti két ételt, amit eddig vörös húsból készítettünk, cseréljük le halas ételre. Ezzel hozzájárulhatunk a normális koleszterin, és vérnyomás megőrzéséhez.
4. Rostdús ételek
A zöldség-, főzelékfélék és gyümölcsök fogyasztása minden ember számára fontos, az ajánlott mennyiség naponta 500 gramm. Részesítsük előnyben a magas pektintartalmú növényi táplálékokat is (például alma, sárgarépa, ribizli). Magas rosttartalma van a zabnak, főleg a zabkorpának. Zabkorpát keverhetünk joghurtba, zabpehelyből készíthetünk kását, kitűnő reggeli.
5. Kevesebb stressz
Egyes kutatásokból kiderül, hogy stressz hatására több zsírsavat, és káros LDL koleszterint termel a szervezet. Ezért fokozottan stresszes munkát végzőknek mindenképpen ajánlott relaxációs gyakorlatokat végezniük. Próbáljuk ki a jógát, ami bármely életkorban elkezdhető.
6. Rendszeres sport
A túlsúly számos érrendszeri megbetegedés okozója lehet. Ezt megelőzhetjük rendszeres sporttal. Egészségünk megőrzése érdekében heti 3-4 óra mozgásra van szükségünk. Ne felejtsük el, hogy a városban, vagy közértben való rohangálás nem számít sportnak. Ám fél órás sétával, vagy biciklizéssel már sokat tehetünk egészségünkért.
A mozgás csökkenti a koleszterinszintet, erősíti az ereket, fokozza a vérkeringést, így több oxigén jut el a sejtekhez. Menjünk ki a szabadba, és lehetőleg a friss levegőn sportoljunk!
+1: A koleszterinszintet karbantartó, a szív és érrendszer egészségét támogató tápanyagok
- Omega3 (90 db): Olyan esszenciális zsírsav, amelyet szervezetünk nem képes előállítani. Kedvezően befolyásolja a koleszterin értéket, illetve csökkenti a trombociták összetapadását, ezzel a vérrögképződés kockázatát.
- Lecithin (100 db): Segíti az epe munkáját a felesleges koleszterin kiürítésében, amivel csökkenti az epekő, valamint az érelmeszesedés kialakulásának kockázatát is.
- E-vitamin (100 db): Antioxidáns tulajdonsága lévén védi a sejtfalakat a szabadgyökök károsító hatásaitól, valamint gátolhatja az LDL-koleszterin (rossz koleszterin) beépülését az érfalba, vagyis az érelmeszesedés folyamatát.