Ép bélflóra nélkül nincs erős immunrendszer
Hogyan támogatja bélflóránk a szervezetünket?
Immunrendszerünk 80%-a bélben, vagy ahhoz kapcsolódóan helyezkedik el. Bélflóránk 1-2 kg élő baktériumból áll. A béltraktus (közel 400 m2-es) felszínén zajlik a táplálékkal bejuttatott milliónyi idegen fehérje és egyéb táplálék-alkotóelem felismerése. Az egészséges bélflóra sok milliárdnyi baktériumának egyik fő feladata az immunrendszer serkentése és szabályozása. Az egészséges bélflórában található jótékony baktériumok számtalan módon avatkoznak be védekező rendszerünk működésébe.
A probiotikumok olyan élő baktériumok, melyek szájon keresztül bejutva érik el a vastagbelet, ott megtapadnak, és tovább szaporodva hasznos funkciót töltenek be a szervezet számára.
Hogyan fokozzák az immunrendszer működését a probiotikumok?
-
elősegítik a bélnyálkahártya felszínén található immunanyag (IgA) termelődését,
-
segítik az idegen anyagok felismerését és a falósejtek működését,
-
részt vesznek a normális bélműködés kialakításában is, mert az általuk termelt anyagok serkentik a belek összehúzódó-képességét,
-
gátolják a kórokozó baktériumok megtelepedését és szaporodását,
-
gyulladáscsökkentő anyagokat termelnek.
Mik azok a prebiotikumok?
A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer összetevők, amelyekre nem hatnak a gyomor és bélrendszer felső szakaszának emésztőenzimei, éppen ezért változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, s ott táplálékul szolgálni a probiotikus baktériumoknak, elősegítve ezzel azok életfeltételeinek kialakulását, valamint szaporodásukat. Az élelmiszerekben leggyakrabban előforduló prebiotikumok az oligoszacharidok, például a fructo- oligoszacharidok, galactooligoszacharidok, vagy a laktulóz. Számos élelmiszerfajtában, pl. a tejtartalmú élelmiszerekben, tésztafélékben, húsárukban, hagymafélékben, vagy az articsókában is megtalálhatók.
Mitől sérülhet a bélflóra?
-
Antibiotikum használat. Egyetlen antibiotikum kúra, akár az összes jó baktériumot is elpusztíthatja.
-
Gyógyszerek fogyasztása, különesn a fogamzásgátló és egyéb hormonális gyógyszerek, savlekötők, szteroidos gyulladáscsökkentők hatnak rosszul a bélflórára.
-
Fertőzések, különösen a bakteriális vagy vírusos gyomor-bélhurut.
-
Egyoldalú, helytelen vagy hiányos táplálkozás.
-
A túlzott fehérje és húsfogyasztás segíti a coli baktérium szaporodását, felborítva az egyensúlyt.
-
A túl sok finomított szénhidrát (liszt, cukor) fogyasztása kedvez a gombák elszaporodásának.
-
A jó baktériumok számának csökkenéséhez vezet az ecetes, savasító ételek, az olajban sült ételek és a klórozott, fluoridos csapvíz fogyasztása, a vitaminhiány, illetve a túlzott kávé- és alkoholfogyasztás is
-
A bélbaktériumok érzékenyek a kevés rost- és folyadékfogyasztás miatt lelassult emésztés során felszabadult toxinokra, illetve a táplálékkal bejutó növényvédő szerekre sé tartósítószerekre.
-
-
Dohányzás és stressz. A nikotin, illetve a stresszhormon megnövekedett mennyisége rossz hatással van a jótékony bélbaktériumokra.
Honnan tudhatom, hogy ép-e a bélflórám?
Az alábbi tünetek a bélflóra egyensúlyának felborulására utalhatnak. Ha bármelyiket tapasztalod, érdemes pre- és probiotikumokkal megtámogatni a szervezeted.
-
puffadás, gázképződés, hasfájás,
-
székrekedés/hasmenés,
-
rossz lehelet,
-
migrén,
-
immungyengeség,
-
hangulatingadozás, depresszió,
-
Candida fertőzés,
-
hajhullás, bőr- és körömgombásodás,
-
gyulladásos folyamatok,
-
izomfájdalmak,
-
vérszegénység, vashiány,
-
súlyproblémák.
A bélflóra egyensúlyának visszaállítása után az immunfehérjék szintje és a csökkent immunsejtek (természetes ölősejtek, melyek az azonnali védekezést biztosítják) mennyisége is helyreáll. A vastagbél tisztántartása egészségünk megőrzése szempontjából nagyon fontos. A rendszeres székletet elősegíthetjük a sok nyers zöldség, gyümölcs mellett vízben áztatott lenmaggal, vagy főtt zab-, rizs-, hajdina pehely, illetve korpa fogyasztásával is. Ezek letakarítják a belek falára tapadt székletet.
A probiotikumok is segíthetnek abban, hogy a szükségtelen anyagok távozzanak szervezetünkből, hozzájárulnak a normális bélműködés kialakításához. A vastagbélben akár több kilogramm megkövesedett bélsár rakódhat le. Ez az, amitől feltétlenül meg kell szabadulni. A bélfalra tapadt bélsár mérgező anyagai folyamatosan visszamérgezik a szervezetet, gyulladásokat okozva, így számos betegség forrásai lehetnek. A bélflóra egyensúlyának megőrzése tehát nemcsak tápcsatornánk egészsége szempontjából fontos, hanem az erős immunrendszer megtartása miatt is.
A komplex összetételű ProbFlora 7 féle élő baktériumtörzset és ezek táplálékul szolgáló prebiotikumot tartalmaz, összesen 2 milliárd baktériumszámban kapszulánként.
Ép bélflóra, erős immunrendszer.
Erősítsd meg bélflórád és immunrendszered, így csökkentheted a betegeskedések esélyét!